Jumaat, 24 Jun 2011

Rph Bahasa Melayu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                                    : 19hb. Mei 2011
Masa                                       : 09:00 am – 10:00 am (60 minit)
Kelas                                       : 4
Bil. Pelajar                             : 24
Mata Pelajaran                      : Bahasa Melayu
Tema                                      : Kenegaraan
Tajuk Pengajaran                 :  Kemerdekaan dan Penubuhan Malaysia.

Objektif Pengajaran             : Di akhir pelajaran, pelajar diharap dapat:
i.                     Menyenaraikan nama tokoh yang terlibat dalam rombongan rundingan kemerdekaan.
ii.                  Menyatakan nama Perdana Menteri Tanah Melayu  yang pertama dengan betul.
iii.                Menyatakan semula 4 daripada 5 peristiwa sebelum pengisytiharan kemerdekaan.
iv.                Menyatakan nama Yang Dipertuan Agong yang pertama.
Fokus Utama                           : 4.2 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang
       sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
Aras 2
i.                    Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea tentang isu yang dibincangkan.
8.2       Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras  2
i.                    Membina ayat ayat majmuk dengan kata hubung


Isi Pelajaran                           i. Pengisytiharan Kemerdekaan
                                                ii. Nama-nama Tokoh Kemerdekaan
ii. Pengisian Kemerdekaan

Aktiviti                                   : 1. Murid menonton tayangan slaid powerpoint
      yang ditayangkan oleh guru.
2.  Murid diminta  memberi pendapat tentang gambar 
     dalam slaid powerpoint yang ditayangkan.
3. Murid mendengar penerangan guru dan bersoal jawab 
    tentang isi pelajaran hari ini.
4. Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja yang
    Diedarkan oleh guru.

Pengetahuan Sedia Ada       : Pelajar telah mempelajari tentang peristiwa-peristiwa
yang membawa ke arah kemerdekaan pada pelajaran yang 
lepas.
   

Nilai-nilai Murni                    : Hormat menghormati, baik hati, kesyukuran, keberanian
  dan kebebasan.

Alat Bantu Mengajar            : Slaid power point, lembaran kerja dan gambar.

Refleksi                                  : Murid dapat menyebut nama –nama perdana menteri
                                                   Malaysia dan tarikh penting kemerdekaan N egara
                                                 Malaysia.



Set Induksi                             : Guru meminta murid untuk memberikan tumpuan terhadap paparan gambar serta slaid powerpoint yang berkaitan dengan pelajaran  hari ini. Selepas itu, guru bertanya kepada murid tentang  gambar tersebut. Murid akan memberikan jawapan dan   idea masing-masing. Selepas sesi perbincangan tersebut, guru akan menerangkan topik yang akan dipelajari hari  ini.

Langkah/ masa
Kandungan
Strategi/ Kaedah/ / Penggunaan Media
Set Induksi
10 Minit
(9:00 – 9:10)

§  Paparan gambar Tunku Abdul Rahman yang sedang melaungkan laungan merdeka.

Strategi
  • Guru meminta murid untuk memberikan pendapat tentang paparan gambar yang sedang mereka perhatikan.

Kaedah
  • Sumbangsaran

Penggunaan Media
  • Gambar
  • powerpoint



Langkah 1
15 Minit
(9:10 – 9:25)

Pengisytiharan dan Pengisian Kemerdekaan.
  • Rombongan kemerdekaan telah kembali dari London.
  • Pembacaan pengisytiharan kemerdekaan..
  • Penubuhan Suruhanjaya Reid.




Strategi
  • Guru menerangkan dengan jelas kepada murid tentang pengisytiharan kemerdekaan.

Kaedah
  • Kuliah

Penggunaan Media
  • Slaid power point
  • Gambar

Langkah 2
15 Minit
(09:25 –09:40)

Pengisytiharan dan Pengisian Kemerdekaan.
  • Upacara penurunan bendera Union Jack.
  • Pengisytiharan kemerdekaan di Stadium Merdeka.
  • Anggota kabinet pertama Tanah Melayu.

Strategi
  • Guru menerangkan dengan jelas kepada murid tentang pengisian kemerdekaan.

Kaedah
  • Kuliah
  • Penerangan

Penggunaan Media
  • Slaid power point
  • Gambar

Langkah 3
15 Minit
(09:40 –09:55)

Uji kefahaman murid.
  • Soalan berkaitan dengan topik yang telah dipelajari.

Strategi
  • Guru menguji tahap kefahaman murid dengan mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi soalan tentang topik pada hari ini..
  • Pelajar diberi masa selama 6 minit untuk menjawab kesemua soalan yang diberikan.
  • Selepas masa tamat, guru meminta pelajar bertukar kertas soalan.
  • Guru bersama pelajar berbincang tentang soalan tersebut.
  • Pelajar memeriksa kertas rakan mereka.

Kaedah
  • Penyoalan
  • Perbincangan
  • Sumbangsaran

Penggunaan Media
  • Lembaran kerja



Penutup
5 Minit
(09:55 – 10:00)




Strategi
  • Guru membimbing murid untuk sama-sama mengulang kembali secara ringkas tentang topik yang telah dipelajari hari ini.
  • Kemudian memberikan tugasan untuk diselesaikan oleh murid dirumah..

Kaedah
  • Kuliah
  • Sumbangsaran
  • Perbincangan

ABM
-

Kesimpulan                : Guru membimbing murid untuk sama-sama mengimbas kembali
  secara ringkas tentang topik yang telah dipelajari pada hari ini.

Penilaian                    : Menjawab soalan objektif yang diberikan dalam lembaran kerja.

Tugasan                     : Guru mengarahkan para pelajar untuk menulis karangan tentang
  “Sambutan Kemerdekaan di Malaysia”. Karangan tersebut perlu    
   dihantar pada keesokan harinya.


Refleksi                      :


Ulasan Penyelia         :

Tiada ulasan:

Catat Ulasan